HISTORIA SPÓŁDZIELNI
Z zastosowania tej technologii Spółdzielnia zrezygnowała w 1997 r. gdyż nie spełniała ona już wymogów zmienionych norm budowlanych i standardów. Lata te to również rozwój infrastruktury i realizacja budownictwa społecznego: szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia. W tym okresie powstawały kolejno następujące osiedla „Skarpa”, „Ruta”, „Łęgi”, „Błonie”, „Widok”, „Poręba”.
W porównaniu do mieszkań realizowanych wcześniej w innych spółdzielniach mieszkaniowych mieszkania oferowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Czuby” były atrakcyjniejsze o zwiększonym metrażu i jasnych kuchniach. Do chwili obecnej cieszą się one na rynku mieszkaniowym wielką popularnością. Generalnym realizatorem inwestycji do 1991 roku był „Inwestprojekt” a od 1992 r., Spółdzielnia realizowała inwestycje własnymi służbami.
W latach dziewięćdziesiątych oddano do użytku tylko 917 mieszkań. Na szczęście nastąpił rok 1998 w którym sytuacja została całkowicie ustabilizowana. Od tego bowiem roku aż do chwili obecnej Spółdzielnią kieruje Zarząd w zasadzie niezmienionym składzie. Sukcesem Spółdzielni w latach 1998- 2003 było uzyskanie stabilizacji ekonomicznej, realizacja programu termo-modernizacji, wykonanie ogromnego zakresu prac remontowych oraz działania podejmowane przez Zarząd Spółdzielni na rzecz integracji środowisk spółdzielczych i rozwoju samorządności spółdzielczej. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” w Lublinie jako jedyna w regionie realizowała system budowy mieszkań w ramach tzw. Konsorcjum polegający na wzajemnym finansowaniu budowy przez grupę uczestników w określonym czasie. W ciągu 10 lat w tym systemie budowy, Spółdzielnia oddała do użytku 300 mieszkań.
Razem z budownictwem mieszkaniowym powstawały w Spółdzielni kluby osiedlowe: „Między Nami”, „Ruta”, „Łęgi”, „Błonie”, które mimo szczupłej obsady etatowej i ograniczonych środków finansowych prowadzą dla mieszkańców naszej dzielnicy działalność społeczno-kulturalną integrując członków Spółdzielni bez względu na wiek i zainteresowania. Szczególną opieką klubów objęte są dzieci i młodzież z rodzin najuboższych.
SPÓŁDZIELNIA DZISIAJ
Dziś Spółdzielnia i jej tereny to „małe miasto” zajmujące powierzchnię 109 ha. Na sześciu osiedlach wybudowano 221 budynków w tym 11 domków jednorodzinnych, 640 garaży, 280 lokali usługowych w tym 5 szkół, 11 tys. mieszkań w których zamieszkuje 30 tys. osób. Powierzchnia eksploatowanych zasobów wynosi 650 tys. m. kw, w tym 21 tys. m. kw lokali handlowych i usługowych. Spółdzielnia jako jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych Lublina zrzesza 11 tys. członków mieszkających, 265 członków oczekujących oraz 1278 współczłonków. Spółdzielnia prowadzi w ramach obowiązków statutowych szeroko zakrojone działania społeczno – wychowawcze na rzecz swoich członków. Na terenie dzielnicy, która jest samodzielnym „małym miastem” działają cztery kluby osiedlowe integrujące społeczność spółdzielczą poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez. O randze prowadzonej niewielkimi środkami działalności świadczą liczne nagrody krajowe i międzynarodowe jakie otrzymują za swe prace wychowankowie klubów.
Zarząd Spółdzielni i Stowarzyszenie Przyjaciół osiedla „Błonie” utworzył Bank Żywnościowy, który przekazuje bezpłatnie artykuły spożywcze osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.
W ostatnich latach działalność inwestycyjna Spółdzielni uległa znacznemu zmniejszeniu. Wynika to po części z ograniczonych możliwości nabywania nowych terenów budowlanych, a po części z przyjęcia innej strategii działania Spółdzielni w większej mierze nastawionej na eksploatację posiadanych zasobów. Ogromną wagę Zarząd Spółdzielni, przywiązuje do rozwijania samorządności spółdzielczej, bo tylko wsłuchiwanie się w głos naszych mieszkańców może przynieść efekt w postaci zaspakajania wszystkich potrzeb mieszkańców na bieżąco.
INWESTYCJE DZISIAJ
Początek XXI wieku to rozwój nowych technologii, różnorodność materiałów budowlanych i nowatorskie rozwiązania projektowe. W latach 2001 – 2006 powstały okazałe i odmiennie architektonicznie budynki w osiedlu Poręba przy ul. Agatowej oraz w osiedlu Widok przy ul. Bursztynowej. Obecnie Spółdzielnia przystąpiła do budowy wielorodzinnego budynku przy ul. Dziewanny. W czterokondygnacyjnym budynku zaprojektowano 38 mieszkań o powierzchni od 60 do 90 m. kw oraz parking wielostanowiskowy w podpiwniczeniu.
Planowany jest również budynek 12 kondygnacyjny (mieszkania od 33 do 100 m. kw) przy ul. Wiklinowej. Na etapie przygotowania inwestycji jest budowa zespołu garażowego przy ul. Filaretów w osiedlu Skarpa. Dalsze plany inwestycji mieszkaniowych związane są z pozyskaniem terenów pod budownictwo. Nadmienić należy, że mimo znacznego wzrostu cen podstawowych materiałów budowlanych ceny naszych mieszkań są wyraźnie niższe niż u developerów.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Za swoją działalność na przestrzeni 30 lat, Spółdzielnia otrzymywała różne wyróżnienia i nagrody. Najważniejsze z nich to:
Członkowie Zarządu Spółdzielni za zasługi w działalności na rzecz spółdzielczości mieszkaniowej postanowieniem Prezydenta RP z dnia 15.03.2004 r. otrzymali:
– Złoty Krzyż Zasługi – Prezes Zarządu Ryszard Burski
– Srebrny Krzyż Zasługi – Z-ca Prezesa ds. eksploatacji Anna Urbanek.